انواع قفل های اتاق فرار

آشنایی با انواع قفل های اتاق فرار یکی از مهمترین چیزها برای موفقیت در این بازی می باشد. موقعیتی را تصور کنید که پاسخ یک معما را کشف کرده اید اما طریقه وارد کردن جواب در قفل مربوطه و یا ریست کردن قفل را نمی دانید. قفل های اتاق فرار انواع مختلفی دارند و شما به عنوان بازی کننده، باید توانایی کار و آشنایی با همه این قفل ها را داشته باشید. معمولا اکثر انواع قفل های استفاده شده در اتاق های فرار یکسان هستند و عملکردی مشابه دارند. اگر در یک اتاق فرار از قفل های خاصی استفاده شده باشد، معمولا گیم مسترهای هر مجموعه، طرز کار آن را قبل از شروع بازی آموزش می دهند. برای اطمینان بیشتر، قبل از وارد شدن به داخل اتاق از مدیر بازی در این مورد سوال کنید. با اتاق فرار اسکیپ مستر ما همراه باشید تا نگاهی به متداول ترین قفل های اتاق فرار بیاندازیم.

انواع قفل های اسکیپ روم

قفل اتاق فرار عددی

دومین قفل ساده و البته پرکاربرد بین انواع قفل های اتاق فرار، قفل عددی است. این قفل ها نیز شکل های متفاوتی دارند اما اصول کارکرد آنها شبیه به هم است. معمولا قفل های عددی بین ۳ تا ۵ رقمی هستند. یک شیار، نشانگر یا خط بر روی ققل قرار گرفته که نشان دهنده محل وارد کردن رمز بر آن می باشد. ترتیب وارد کردن اعداد نیز مهم است. رمز های عددی که پیدا کرده اید را باید از چپ به راست یا از بالا به پایین وارد کنید. پس از باز کردن قفل های عددی آنها را کنار گذاشته و از تغییر اعداد آن جدا خودداری کنید.

قفل های عددی اتاق فرار

قفل های عددی رنگی

عملکرد این نوع از قفل ها، درست شبیه به قفل های عددی است. صرفا یک تفاوت وجود دارد و آن هم رنگ های هر ردیف از اعداد است. در حقیقت ترتیبی برای ورود اعداد وجود ندارد و این رنگ ها هستند که که تعین کننده محسوب می شوند. در این قفل ها شما باید تعداد شی های رنگی مشخص شده با یک عدد مخصوص و یا تعداد اشیای یک رنگ خاص را شمارش کرده و عدد آن را وارد کنید. در بعضی اتاق فرارها علاوه بر تعداد شی های رنگ خاص، باید آنرا به اضافه یک (شی راهنما) کنید.

انواع قفل های اتاق فرار حروفی

قفل های حروفی دقیقا مانند قفل های عددی عمل می کنند با این تفاوت که اینجا به جای عدد، باید از حروف و کلمات پیدا شده استفاده کنید تا قفل ها باز شوند. نیاز به توضیح ندارد که وارد کردن رمز پیدا شده برای قفل های حروفی، تنها از سمت چپ به سمت راست امکان پذیر است. یک نکته مهم در مورد قفل های اتاق فرار حروفی، تعداد دفعاتی است که مجاز به آزمون و خطا هستید. این دفعات محدود است و معمولا بین ۵ تا ۱۰ بار امکان تغییر رمز وجود دارد و پس از آن قفل، قفل می شود! اگر میخواهید بدانید که چطور از پس اسکیپ روم ها بر بیایید، شناخت قفل ها یکی از مهم ترین راه ها می باشد.

قفل های اتاق فرار از نوع کلیدی

بله درست فکر می کنید! این قفل ها دقیقا از همان قفل هایی است که شما بارها آن را دیده و حتی از ان استفاده کرده اید. قفل هایی که با یک کلید منحصر به فرد باز می شوند. هیچ دستورالعمل خاصی برای کار با این قفل ها وجود ندارد. کلید را وارد شیار قفل کرده، می چرخانید تا قفل باز شود. معمولا کلید این قفل ها را در قسمت هایی از اتاق مثل زیر گلدان، داخل کمد، بین برگه های کتاب و… قرار می دهند. با توجه به اینکه ممکن است در یک اتاق چندین قفل کلیدی وجود داشته باشد، باید از طریق اندازه و شکل آن حدس بزنید که کلید پیدا شده مربوط به کدام قفل است. بنابراین هر کلید مخصوص به یک قفل است و کلید استفاده شده برای یک قفل، برای سایر قفل ها کارایی ندارد.

قفل های تاریخی

روش کار با این قفل ها باز هم شبیه به قفل های عددی و حروفی است. تنها تفاوت این نوع قفل ها، تاریخی است که باید بر روی آن مشخص کنید. این تاریخ خاص را باید از داخل مجلات، کتاب یا روزنامه های داخل اتاق پیدا کنید. البته اگر تاریخی را پیدا کرده اید کار را تمام شده فرض نکنید؛ ممکن است لازم باشد تا مدت زمانی را از آن تاریخ کم یا به آن اضافه کنید.

قفل های اتاق فرار به شکل جهتی

کار با این قفل، نسبت به سایر قفل ها کمی سخت تر است. چیزی که برای باز کردن این نوع قفل ها نیاز است، صرفا جهت است. جهاتی که می تواند بالا، پایین، چپ یا راست باشد. البته به طور معمول نیاز به وارد کردن چنیدن جهت در یک قفل است. فراموش نکنید که در صورت وارد کردن یک رمز به شکل اشتباه، نیاز دارید تا قفل را ریست کرده و دوبار رمز جدید را امتحان کنید. برای ریست کردن این نوع قفل ها، حلقه را دو بار به سمت پایین فشار داده تا ریست شود.

قفل های دکمه ای یا پترنی

این نوع از قفل ها را احتمالا تاکنون ندیده اید؛ چراکه در زندگی روزمره معمولا کاربردی ندارند. طریقه کار این قفل ها به این شکل است که ۸ تا ۱۰ عدد دکمه روی آن قرار گرفته است و شما باید بر طبق اعدادی که در طول بازی پیدا می کنید، آن ها را بر روی قفل وارد کنید. توجه داشته باشید که ترتیب وارد کردن اعداد هیچ نقشی در عملکرد قفل ندارد. اما در صورتی که عددی را به اشتباه فشار دادید، می توانید از پشت قفل، آن را به حات اول برگردانید و اعداد را دوباره وارد کنید. بعد از فشردن اعداد مد نظرتان، باید ضامن زیر قفل را فشار دهید تا قفل، باز شود.

قفل های دیجیتال

شاید این نوع از قفل ها را در داخل اتاق های هتل یا صندوق امانات هتل ها دیده باشید. این قفل را هم می توان در دسته قفل های عددی قرار داد. برای باز کردن قفل های اتاق فرار از نوع دیجیتال، نیاز به ورود اعدادی با ترتیب مناسب می باشد. تعداد ارقام وارد شده بر روی قفل دیجتال بر روی آن مشخص شده است. رمز این قفل ها معمولا ۴ یا ۵ رقمی است. بعد از وارد کردن اعداد باید دکمه تایید را وارد کنید.

توجه داشته باشید، تعداد دفعاتی که می توانید رمز خود را امتحان کنید، محدود است. معمولا ۵ تا ۱۰ بار امکان وارد کردن رمز وجود دارد. اما پس از این تعداد، ممکن است تا ۵ دقیقه امکان وارد کردن عددی بر روی آن وجود نداشته باشد. پس بهتر است در ابتدا از رمز خود اطمینان حاصل کرده و سپس اعداد آن را وارد کنید. در غیر اینصورت ممکن است زمان زیادی را از دست بدهید.

قفل های مغناطیسی اتاق های فرار

این نوع از قفل ها، بسیار ساده هستند. چه از لحاظ عملکردی و چه از لحاظ ظاهری! قفل های مغناطیسی بسیار شبیه به قفل های کلیدی هستند با این تفاوت که به جای کلید باید از کلید مغناطیسی استفاده کنید. در کنار جستجو برای قفل های کلیدی، حواستان به پیدا کردن کلید قفل های مغناطیسی هم باشد. کلید قفل های مغناطیسی بدون شیار و تخت می باشند. پس از پیدا کردن این کلید مخصوص، آنرا در شیار قفل قرار داده تا قفل باز شود.

قفل های ۴ آیتمی

اگر ۴ پیچ گرد را بر روی بدنه یک قفل دیدید، تعجب نکنید. شما با یک قفل ۴ آیتمی روبرو هستید. زبانه های روی این پیچ ها دارای رقم اعشار می باشد. پس احتمالا کار سختی برای فهمیدن رمز نخواهید داشت. فقط توجه داشته باشید که عدد مورد نظر خود را به شکل دقیق باید بر روی شاخص ضربدر مشخص شده در وسط قفل قرار دهید.

قفل گاو صندوقی

یکی از قفل های سخت اتاق های فرار، این نوع از قفل ها هستند. بر خلاف قفل های دیگر که با توضیحی کوتاه و حتی با نگاه کردن به ظاهر آنها قابل استفاده هستند، قفل های گاو صندوقی و طریقه کار با آنها کمی سخت است. باید قبول کرد که کار با این قفل ها به سادگی و بدون آموزش، امکان پذیر نیست. برای باز کردن این قفل، نیاز به پیدا کردن ۳ عدد بین صفر تا ۳۹ دارید.

نحوه باز کردن قفل اتاق فرار گاوصندوقی به این شکل است که رمز اول را باید به شکل ساعت گرد یعنی به سمت راست وارد کنید. رمز دوم و سوم را به شکل پاد ساعتگرد (به سمت چپ) و رمز چهارم را مجدد به شکل ساعتگرد به راست بچرخانید و آنرا باز کنید. پس از آن زبانه را به سمت بالا بکشید و قفل را باز کنید.

توضیح بیشتر اینکه فرض می کنیم ۳ عدد را پیدا کرده اید. برای باز کردن قفل، شما در ابتدا باید صفحه گردان قفل را در جهت عقربه ساعت بچرخانید تا اولین عددی که یافت شده، در مقابل شاخص قرار بگیرد. حالا باید سه بار، صفحۀ را در جهت عقربه ساعت چرخانده تا دوباره اولین عدد در مقابل شاخص قرار گیرد.

بعد از کمی مکث، صفحه گردان را خلاف جهت عقربه های ساعت چرخانده تا عدد دومی که پیدا کرده اید در کنار شاخص قرار گیرد. دوباره همان کاری را که برای عدد اول انجام دادید، تکرار کنید؛ با این تفاوت که این بار، ۲ بار صفحه را بچرخانید. در نهایت صفحۀ گردان را در جهت عقربه ساعت چرخانده تا عدد سوم در مقابل شاخص قرار گیرد.

نکته اول: در هر نوع قفل گاو صندوقی، چه به شکل عدد باشد و چه به شکل حروف، ترتیب چرخش گفته شده در آن صدق می کند.

نکته دوم: برای ریست کردن این قفل، صفحه را دو بار به شکل ساعت گرد بچرخانید و سپس مجددا رمز خود را به ترتیب گفته شده وارد کنید.

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *