مزایای اتاق فرار

مزایای اتاق فرار برای رشد فکری و شخصی افراد علیرغم اینکه این فعالیت نوعی بازی و سرگرمی به شمار میرود، قابل چشم پوشی نیست. اتاق فرار یک بازی گروهی است که با توجه به فضای معمایی حاکم بر آن، می توان آن را در دسته بازی های فکری- معمایی نیز قرار داد. بازی ها و تفریحات گروهی مختلفی وجود دارند که هر کدام نکات مثبت و منفی مختص به خود را دارند اما مزایای اتاق فرار، نسبت به سایر تفریحات گروهی بیشتر است. اما چرا از بین بازی های گروهی، اتاق فرار یک گزینه خاص محسوب می شود؟ این بازی چه برتری نسبت به سایر بازی ها دارد؟ اتاق فرار اسکیپ مستر در ادامه مزیت های اتاق فرار و تاثیراتی که بر روحیه و جسم بازیکنان می گذارد را بررسی خواهد نمود.

مزایای اتاق فرار در بهبود توانایی مدیریت زمان

برای انجام این بازی، مدت زمانی خاص به شما اختصاص داده می شود تا با حل کردن معماها و پیدا کردن رمز ها، از اتاق خارج شوید. پس برای موفقیت در این بازی کنترل و مدیریت زمان یکی از اصلی ترین معیارها شناخته می شود. در طول انجام این بازی، باید بتوانید با تقسیم وظایف، زمانی خاص را برای حل هر معما اختصاص دهید. تکرار این کار در مراحل مختلف می تواند به بهبود مهارت مدیریت زمان شما کمک کند.

مزیت اتاق فرار در تحریک و تقویت حواس

یکی از مزایای اتاق فرار، تقویت حواس مختلف افراد می باشد. شما باید از تمام پتانسیل های خود برای جستجو و یافتن سرنخ ها استفاده کنید. اسکیپ روم جایی است که علاوه بر به چالش کشیدن هوش، باید از حس بینایی، شنوایی و لامسه خود نیز نهایت استفاده را ببرید و آنها را هر چه بیشتر با هم هماهنگ کنید.

مزایای اسکیپ روم

کنترل و جهت دهی به استرس

وقتی شما وارد اتاق فرار می شوید، با یک فضای گنگ و ناشناخته، سوالات بی پاسخ و البته زمانی محدود مواجه می شوید. تک تک این موارد، به تنهایی می تواند استرس زا باشد. حالا این شما هستید که باید به دنبال پاسخ به سوالات خود باشید و در عین حال استرس ناشی از لحظات و دقایق در حال گذشتن را کنترل کنید. اگر بازی کننده خوبی باشید باید به استرس خود جهت دهی کنید تا از آن به عنوان یک نیرو برای برانگیخته کردن انگیزه با هدف پیروزی در بازی استفاده کنید. انجام این بازی به دفعات می تواند استرس را در مشت هایتان قرار دهد.

مزایای اتاق فرار در تقویت روحیه کار تیمی

از مهمترین مهارت ها در زندگی مدرن امروزی، توانایی انجام کارها به شکل مشترک با افراد دیگر است. این همان چیزی است که نام تیم ورکینگ را بر آن گذاشته اند. متاسفانه بسیاری از افراد این توانایی را ندارند و یا  در آن ضعف هایی دارند. از آنجایی که بازی اسکیپ روم به شکل گروهی انجام می شود، تک روی در بازی سرانجامی ندارد و موفقیت فردی در گرو موفقیت گروه شناخته می شود. شما به عنوان بازی کننده باید یافته های خود را با سایر اعضا به اشتراک بگذارید و با مشورت گروهی به پاسخ معماها دست پیدا کنید. هر گونه عدم همکاری با گروه به شکست کل گروه می انجامد. پس بازی اتاق فرار می تواند مهارت های مرتبط با کار گروهی را افزایش دهد.

بهبود روابط اجتماعی

اگر بازی اسکیپ روم را حتی به اتفاق دوستان نزدیک خود انجام دهید، می توانید مهارت های خود را در ارتباط با دوستان تان در شرایط خاص، بهبود ببخشید. اما این بازی زمانی می تواند بیشتر باعث رشد روابط عمومی شما شود که آن را با تیم های مختلف تشکیل شده از افراد مختلف تجربه کنید. اگر شما تبدیل به یک پلیر حرفه ای شوید، به توانایی ارتباطی با هر شخصی حتی در شرایط خاص دست پیدا خواهید کرد.

مزیت اتاق فرار برای افزایش قدرت تمرکز

در این بازی علاوه بر اینکه باید از پس حل معماها بر بیایید، به شکل همزمان باید بر ترس خود غلبه کنید. استرستان را مدیریت کنید و تمام توان ذهنی خود را بر روی حل معماها بگذارید. به چالش کشیده شدن توسط عوامل مختلف و بعضا ترسناک در طول بازی، می تواند قدرت تمرکز شما را افزایش دهد.

بهبود توانایی های رهبری

تیم های موفق در اتاق فرار، تیم های سازمان یافته ای هستند که در آنها، شرح وظایف، مدیر تیم و نحوه ارتباط افراد مشخص شده است. به همن دلیل توصیه می شود هر تیم یک مدیر برای خود انتخاب کند تا همه چیز در طول جریان بازی تحت کنترل باشد. انتخاب شدن شما به عنوان مدیر تیم در این بازی می تواند تمرینی خوب برای افزایش مهارت های رهبری توسط شما باشد.

بهبود توانایی رهبری با اتاق فرار

افزایش دقت در زندگی

با قرار گیری در داخل اتاق، باید به ریز ترین چیزها نیز دقت کنید. به اطراف خوب نگاه کنید و از جزئیات به راحتی عبور نکنید چراکه معمولا سرنخ ها در جاهای مختلفی جای گذاری می شوند. افزایش دقت و ریزسنجی هم یکی دیگر از مزیت های اتاق فرار است که باعث می شود در زندگی و کار نیز از این بهبود مهارت بهره ببرید.

مزایای اتاق فرار برای تقویت حافظه

محققان علوم اعصاب، بارها تاکید کرده اند که استفاده بیشتر از مغز می تواند باعث بهتر شدن عملکرد آن شود. آنها توصیه می کنند به هر شکل ممکن از مغر خود کار بکشید. برای مثال حل جدول ها و معماها می تواند نقش مهمی در بهبود عملکرد مغر و حافظه ایفا کند. در اتاق فرار نیز علاوه بر اینکه باید ارتباط منطقی بین سرنخ ها پیدا کنید، باید توانایی به خاطر سپردن رمزها و جواب های پیدا شده را داشته باشید. همین موضوع مغز شما را درگیر کرده و می تواند به عنوان یک تمرین برای بهبود قدرت حافظه و مهارت حل مسئله به شما کمک کند.

مزایای اتاق فرار در یافتن دوستان جدید

اتاق فرارهای مختلفی وجود دارند که بسته به سناریو های متفاوت، معمولا به تعداد ۲ الی ۸ بازی کننده نیاز دارند. اگر موفق به تکمیل تیم خود نشوید، باید با افرادی غریبه هم گروه شوید. این نوع هم گروهی می تواند روابط دوستانه جدیدی برای شما ایجاد کند و باعث افزایش ارتباطات اجتماعی شما شود.

تجربه هیجان مجازی در واقعیت

یک دسته مهم از بازی های ویدئویی بازی های معمایی هستند. شاید شما تاکنون بازی های کامپیوتری با این تم خاص معمایی و رازآلود را انجام داده باشید. یک مزیت خاص اتاق فرار، تجربه این نوع از بازی ها در شرایط واقعی است که باعث می شود هیجان بیشتر و واقعی تری را تجربه کنید.

تحرک و فعالیت بدنی

در ادامه مزیت قبلی باید به این نکته نیز اشاره شود که معمولا بازی های کامپیوتری و ویدئویی به شکل یکجا نشینی انجام می شود. در حالی که بسیاری از پزشکان و متخصصان بهداشت توصیه می کنند که از میزان ساعات استفاده از بازی های کامپیوتری کم و به زمان انجام فعالیت های بدنی اضافه شود تا از وقوع بسیاری از بیماری ها و مشکلات مربوط به آن در آینده، پیشگیری شود.

بهبود روحیه و ایجاد حال خوب

اگر از تمام آنچه به عنوان مزایای اتاق فرار در مقابل سایر تفریحات گروهی گفته شد، عبور کنیم؛ نمی توان از حال خوب پس از انجام این بازی بگذریم. این ساده ترین و پیش پا افتاده ترین خاصیت و مزیت این بازی است. مطمئن باشید در صورت تجربه این بازی، تا مدت ها خاطرات مربوط به آن را با سایر افراد همگروه خود مرور خواهید کرد و با یک لبخند رضایت، از آنها لذت خواهید برد.

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *