ویژگی های یک اتاق فرار خفن

اگر از افراد حرفه ‌ای در این بازی هستید، خودتان راه و چاه را می شناسید. اما اگر از کسانی هستید که می‌خواهید برای دفعات اول از این بازی لذت ببرید، احتمال دارد دچار سردرگمی شوید. چرا که اتاق های فرار بسیار متنوع هستند. همین موضوع باعث می‌شود شما در انتخاب بهترین اتاق فرار به مشکل دچار شوید. سوالی پیش می آید و آن اینست که کدام کدام اتاق فرار گزینه بهتری می باشد؟ ویژگی های یک اتاق فرار خفن چیست؟ اگر به دنبال پاسخ سوالات خود هستید در ادامه با اتاق فرار اسکیپ مستر همراه باشید.

داشتن بازیگر حرفه ای یک ویژگی مهم اتاق فرار خفن

بازیگرها نقش ویژه ای در ایجاد یک حس خوب در مورد اتاق فرار دارند. یک بازیگر کم تجربه به تنهایی می تواند اعتبار یک اسکیپ روم را زیر سوال ببرد. برای مثال با انجام حرکات اضافه باعث لو رفتن نقش خود در بازی شود. بازیگر حرفه ‌ای می‌داند که در کجا باید قرار بگیرد و در چه زمانی از بازی  باید کنش یا واکنش درستی داشته باشد. طرز برخورد او با بازیکنان نیز بسیار مهم است. بعضی از بازیکنان پس از مواجهه با یک اکتور ممکن است دچار عصبانیت و ناراحتی شود شوند اما بازیگر باید خود را کنترل کرده واکنش منفی نشان ندهد.

ویژگی های یک اسکیپ روم خفن

همخوانی سر نخ با معما

اصلی ترین بخش یک اتاق فرار، همان معماهایی است هست که شما باید آنها را حل  کنید. سرنخ هایی که شما را به جواب معما می رساند بسیار مهم هستند. یک معما نباید چندین سرنخ داشته باشد این موضوع ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که چندین طراح بر روی معما کار کنند. سرنخ ها باید مکمل هم  و در ادامه یکدیگر قرار گرفته باشند آماتور ترین روش سرنخ دهی ارائه مستقیم آنها به بازیکن است باید مشخص باشد هر سرنخ مرتبط با کدام معما می باشد. ارتباط بین این سرنخ و معما یکی از ویژگی های اتاق فرار خفن است.

سناریوی جذاب از ویژگی های یک اسکیپ روم خفن است

سناریو به معنای هر چیزی است که در حین بازی رخ می دهد. سناریوی بازی باید بازیکنان را جذب کند و آنها را نسبت به ادامه بازی تهییج کند. سناریو داستان اسکیپ روم باید بازیکن را در هر مرحله مشتاق تر به برداشتن گام‌های بعدی کند. قطعاً این موضوع کار آسانی نیست اما طراحان یک اسکیپ روم خفن از پس آن برمی‌آیند.

داشتن معماهای منصفانه

حل نشدن یا سخت حل شدن معما ها در اتاق فرار، اصلا اتفاق خوبی نیست. این موضوع وقتی اهمیت پیدا می کند که همه تیم ها در یک اتاق فرار دچار مشکل شوند. داشتن معمای منصفانه بسیار  مهم است. اتاق فرار نباید برای فریب مردم ساخته شود. طبیعتاً همه کسانی که قصد استفاده از اسکیپ روم را دارند، حرفه ای نیستند. معماهای داخل اتاق فرار باید در سطح میانگین هوش و تجربه جامعه طراحی شود. پس از یک ویژگی اتاق فرار خفن، ارایه معماهای قابل حل و منصفانه است. معما ها باید به شکلی در چیده شوند که یک گروه از بازیکنان متوسط، بتواند همه آنها را در طول مدت زمان بازی حل کنند. معمولاً ۷ تا ۱۲ معما در یک بازی اسکیپ روم عادلانه به نظر می رسد.

طراحی دکور خوب

یک دکور خوب با بازیکنان حرف می زند. همه وسایل داخل اتاق فرار باید در در هماهنگی کاملی با داستان بازی باشند. هر شی و وسیله باید در جای خود قرار گرفته باشد. وسایل اضافه نه تنها باعث سردرگمی بازیکنان می شود، بلکه داستان بازی را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از مهم‌ترین  موضوعات در طراحی اتاق فرار ترسناک، ایجاد حس ترس و دلهره در بازیکنان است روانشناسی رنگ ها نقش ویژه ای در ایجاد حال و هوای مناسب با ژانر بازی برای بازیکنان دارد در کنار استفاده از وسایل مناسب، می توان از نور پردازی نیز برای انتقال مفاهیم بازی استفاده کرد.

رعایت اصول کار تیمی

همیشه و همه جا اسکیپ روم یک بازی تیمی معرفی شده است. طبیعتاً تمام اجزای بازی نیز باید به شکلی طراحی شود که به طور فردی قابلیت پیش روی در آن وجود نداشته باشد. این معما ها باید به شکل چند مرحله ای و چند جانبه باشد تا همه اعضای گروه، خواه ناخواه با آن درگیر شود اگر وارد اتاق فراری شدید که یک نفر به تنهایی قادر به حل کردن معماها بود، بدانید که انتخاب خوبی انجام نداده اید.

تجهیزات مکانیکی سالم و پیشرفته

اگر وارد اتاق فراری شدید که قفل ها، درها و تجهیزات مختلف موجود در آن، در حین بازی دچار مشکل شد، مطمئن باشید که اسکیپ روم خوبی را انتخاب نکرده اید. تمامی وسایل و تجهیزات داخل اتاق یک اسکیپ روم خفن، باید به روز و سالم باشند. هر گونه وسیله ( گاوصندوق، درها، کمدها و…) خراب در داخل اتاق، می تواند علاوه بر ایجاد مشکل در حین بازی، یک ضد تبلیغ باشد و اعتبار مجموعه را زیر سوال ببرد. تجهیزات موجود، بعد از هر بازی باید بررسی و کنترل شوند تا از سلامت و صحت عملکرد آن اطمینان حاصل شود.

داشتن گیم مسترهای حرفه ای از ویژگی های یک اتاق فرار خفن است

بدون تعارف، گیم مستر ها را باید دارای نقشی تعیین کننده در کیفیت یک اتاق فرار دانست. گیم مسترها باید بتوانند علاوه بر ایجاد یک ارتباط دو طرفه و صمیی با هر گروه از بازیکنان، در قبل و حین انجام بازی، بتوانند به سوالات آنها پاسخی خوب و کافی بدهند. اطلاعات یک مدیر بازی حرفه ای باید در سطح خوبی باشد تا از پس هر سوالی بربیاید. ارایه هینت ها به طور درست و اصولی نیز می تواند در دید بازیکنان نسبت به یک مجموعه، تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد. پس یکی از ویژگی های یک اتاق فرار خفن، گیم مسترهای خوش اخلاق و حرفه ای است.

۱ دیدگاه

  • به نظر من هم داشتن معماهای منصفانه خیلی مهمه
    بعضی از جا ها فکر میکنن اگه معما هاشون خیلی سخت باشه بازی بهتر میشه ولی برعکس عمل میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *